:::: MENU ::::

sobota, 1 grudnia 2012

  • sobota, 1 grudnia 2012
Każdy się zgodzi, że święta to paskudny okres. Wszędzie porozwieszane Santa Clausy, łańcuchy, lampeczki, dupeczki... drzewka, opłatki, girlandy... fuj. Ale trzeba to trzeba, karp nie zając, zjedzony być musi. Powstaje zatem zasadnicze pytanie - czym obdarować bliskich? Dzisiaj szybki przegląd książek, które doskonale nadają się jako prezent pod choinkę.RETROSPEKTYWA - G. R. R. MARTIN
A konkretniej wszystkie jej tomy. To zbiory najlepszych opowiadań Martina, dodatkowo opatrzone komentarzem ze wspomnieniami autora. Dla wszystkich miłośników jego twórczości - pozycja obowiązkowa.


CZARNE - ANNA KAŃTOCH
Czarne to letnisko, gdzie spędza wakacje rodzina bohaterki książki. Opowieść, w którą wplatają się dramatyczne losy pięknej aktorki Jadwigi Rathe – muzy ojca narratorki, rozgrywa się w letnie miesiące lat: 1893, 1914 i 1935. Warszawskie kawiarnie, spotkania w Towarzystwie Spirytystycznym, leniwa atmosfera podwieczorków w starym dworku i budzący się erotyzm nastolatki tworzą niepowtarzalny klimat powieści.


NIEŚMIERTELNY - C. M. VALENTE
Kolejna godna uwagi pozycja w doskonałej serii "Uczta Wyobraźni". Catherynne Valente unowocześnia i przemienia dawną legendę, przenosząc akcję do współczesnych czasów i umieszczając ją na tle najistotniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Rosji.


 PAN LODOWEGO OGRODU - JAROSŁAW GRZĘDOWICZ


SMOK GRIAULE - LUCIUS SHEPARD


ZATOPIONE MIASTA - PAOLO BACIGALUPI
 Bacigalupi to mistrz w swoim fachu. Wizjoner, który nie traci z oczu człowieka. W jego najnowszej powieści dwójka młodych bohaterów Mahlia i Mouse ucieka z targanych wojnami Zatopionych Miast do dżungli. Gdy już wydaje się, że w końcu są bezpieczni, odnajdują rannego Toola – genetycznie modyfikowaną istotę, człowieka ze zwierzęcymi genami, którego ściga oddział żądnych zemsty żołnierzy...


BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI - P. ZYCH, W. VARGAS
W naszej szerokości geograficznej nie potrzeba smoków, elfów i wróżek, by zetknąć się z magią. "Bestiariusz" to interesująca, pięknie ilustrowana pozycja, która wyjaśnia, dlaczego dzieci straszy się bebokami, bagienne powietrze jest niezdrowe, a po alkoholowych libacjach człowiek czuje się jak psu z gardła wyjęty.


SCIENCE FICTION PO POLSKU - ANTOLOGIA
Chociaż tytuł zbioru nie zachwyca, to cała reszta już tak. Pod redakcją Anny Kańtoch wielkie, średnie i całkiem małe nazwiska polskiej fantastyki stworzyły zbiorek, który jest naprawdę godny uwagi.