:::: MENU ::::

czwartek, 3 stycznia 2013

  • czwartek, 3 stycznia 2013
W związku z dużym zainteresowaniem, jakie budzi w widzach postać występującego w "Hobbicie" Azoga Plugawca, warto przyjrzeć się bliżej tej osobistości.


Przede wszystkim należy przyjrzeć się samym orkom i wyjaśnić, z czego wynika ich ranga, to znaczy dlaczego traktowane są jako "gorsze" od elfów czy ludzi. Orkowie nie zostali stworzeni z woli Eru (zwanego także Iluvatarem), dzięki któremu powstało całe Śródziemie. Ze wzmianek poczynionych na temat tej rasy w "Silmarillionie" i "Dzieciach Hurina" wynika dość jasno, że wywodzą się oni od elfów, porwanych lub wziętych w czasie bitew w niewolę przez Melkora i okrutnie torturowanych. Ich istnienie jest wynikiem działania zła, a więc czymś nienaturalnym, zaprzeczającym porządkowi. Stąd - oraz z paskudnych charakterów - wynika niechęć innych ras do orków.



Zdecydowana większość orków boi się światła, chociaż nie wszystkie. Dokładna hierarchia w obrębie tej rasy nigdy nie została opisana, jednak z tekstów, w których orkowie występują, można wywnioskować, że najnędzniejsze, najsłabsze i najwrażliwsze na światło są pospolite gobliny (takie jak te, które porwały Bilba i krasnoludy do podziemnych jaskiń). Wyżej od nich stoją zwyczajni orkowie, a najwyżej Uruk-hai, zwani też Urukami.

O samym Azogu w książkach Tolkiena nie znajdziemy zbyt wiele. Pojawił się on jako jeden z orków biorących udział w bitwie w dolinie Azanulbizar (albo Nanduhirion) w roku 2799 Trzeciej Ery. Dolina ta leży poniżej wschodniej bramy Morii, wokół Zwierciadlanego Jeziora. Miejsce to jest doskonale znane z "Władcy Pierścieni" - to właśnie tę bramę Gandalf Szary próbował otworzyć w czasie wyprawy Drużyny Pierścienia do Mordoru.

Bitwa - o czym wiemy już z filmu - zakończyła się klęską krasnoludów i zarazem stanowiła koniec ich wojny z orkami, które zajęły Morię. W jej trakcie, Azog zabił Throra, Króla pod Górą za przybycia Smauga, ojca Thraina II i zarazem dziadka Thorina Dębowej Tarczy. Zgodnie z literackim pierwowzorem, Azog w tej bitwie padł, zabity z kolei przez Daina Żelazną Stopę, syna Naina, później władcę krasnoludów z Żelaznych Gór, a po śmierci Thorina - jego następcy, Króla pod Górą.

W filmie historię Azoga zmieniono. Pod Morią został on raniony przez Thorina i przeżył, by dalej ścigać potomków Durina.