:::: MENU ::::

piątek, 19 grudnia 2014

  • piątek, 19 grudnia 2014

Fantastyczna podróż to solidna dawka starej sf, gdzie lekko traktowana nauka w żaden sposób nie ogranicza pomysłów, a na pierwszy plan wysuwa się zawrotna akcja. Isaac Asimov dał nam naprawdę niezły miks politycznych spisków i czystej fantastyki. W dodatku wrzucił to wszystko w krajobraz... wnętrza ludzkiego ciała.

Akcja, akcja, akcja - tak w przybliżeniu można opisać Fantastyczną podróż. To przede wszystkim przygodówka, niestety chwilami bardzo przewidywalna. Owszem, fabuła obfituje w twisty i momenty prawdziwego napięcia, a przed bohaterami piętrzą się trudności. Jednak rozwój głównych wątków można odgadnąć z łatwością już od samego początku. Trochę niszczy to przyjemność z lektury.

Wynagradzają to na szczęście wspaniałe krajobrazy, kreowane przez Asimova. Jest w tym z pewnością zasługa znakomitego pióra autora. W każdym razie w Fantastycznej podróży ludzki organizm to prawdziwa kraina przygód i niezwykłości. W dodatku usiana niebezpieczeństwami, które czyhają na zminiaturyzowanych bohaterów.

Kreację postaci uznaję za poprawną. To osoby z krwi i kości, a chociaż większość wpisuje się w pewien schemat, można zapałać do nich prawdziwą sympatią - lub nienawiścią. Różnorodność wysłanej w tytułową podróż grupy prowadzi do burzliwych kłótni. Dialogi są dzięki temu więcej niż dobre.

Fantastyczna podróż to porządna lektura dla żądnych przygody i wartkiej akcji w klasycznych dekoracjach science fiction.