:::: MENU ::::

czwartek, 26 lutego 2015

  • czwartek, 26 lutego 2015
Oferty księgarni w tej chwili zdominowane są przez zalew raczej niezbyt ciekawych tytułów. Na pierwszy rzut oka widać, że wielkie tryumfy święci historia oraz mało ambitne czytadła. Notujemy też powrót Greya w filmowych okładkach, równie mało atrakcyjnych jak większość filmowych okładek. Jakby dla odmiany - trafiła się warta rozważenia propozycja dla dzieci.

Dziewczyny wyklęte, Szymon Nowak
Były piękne i młode. Kochały swoich chłopców, narzeczonych i mężów - żołnierzy wyklętych. Trwały przy nich do końca. Kochały też Polskę i o nią wraz z nimi walczyły. A gdy stało się jasne, że chwilowo przegrali, dodawały otuchy tym nielicznym, którzy przetrwali... Premiera 01.03.2015.
cena: 44.90 zł
wydawnictwo: Fronda
wrażenie nieempiryczne: Ciekawa pozycja, rzucająca trochę światła na wojenne bohaterki, o których uczy się znacznie mniej niż o bohaterach.

Rosjanie w Polsce, Violetta Wernicka
Barwna mozaika życia na ziemiach polskich w okresie, gdy były one częścią imperium Romanowów. Książka odczarowuje mit o złych Rosjanach, którym przyszło zamieszkać w Królestwie Polskim, i opowiada o materialnych śladach ich pobytu, wtopionych w lokalne krajobrazy.
cena: 34.90 zł
wydawnictwo: Bellona
wrażenie nieempiryczne: Kontrast dla pozycji o złych Rosjanach, których w księgarniach też nie brakuje. Oby tylko tytuł nie okazał się proroczy.

Kobiety niepokorne, Cristina Morato
Nazwiska Marii Callas, Coco Chanel, Evy Peron, Audrey Hepburn czy Jackie Kennedy przez dziesiątki lat pojawiały się na stronach poczytnych czasopism. Te sławne, bogate i atrakcyjne kobiety w oczach świata uchodziły za wcielenie doskonałości, mody i stylu. W rzeczywistości jednak były samotne, pełne kompleksów i rozpaczliwie starały się chronić własną prywatność... Premiera 04.03.2015.
cena: 39.90
wydawnictwo: Świat Książki
wrażenia nieempiryczne: Bez wielkiej entuzjazmu, być może temat sławnych kobiet mi się chwilowo przejadł, a może po prostu to przez blurb sugerujący niszczenie legendy. Ja legendy lubię. Niemniej, dla miłośników biografii, pozycja raczej obowiązkowa.

Fortuna i namiętności. Klątwa, Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Nowa powieść autorki bestsellerowych serii "Cukiernia pod Amorem" orz "Podróż do miasta świateł"! Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna, oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy...
cena: 39.90
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
wrażenie nieempiryczne: Bardzo ładnie wydana książka, ale nazwisko autorki mnie zniechęca, sugerując romansidło, podobnie jak tytuł. Autorzy blurbów wyraźnie kochają wielokropki.

To nie książka, Keri Smith
Kolejne dzieło autorki bestsellera "Zniszcz ten dziennik", a w nim twórcze i zabawne zadania, które uczą myśleć nieszablonowo i rozwijają wyobraźnię. Jeśli to nie książka, to co? Odpowiedź należy do każdego z nas.
cena: 29.99
wydawnictwo: K. E. Liber
wrażenia nieempiryczne: To oczywiście nie jest książka i nie uważam tytułu za coś wartego swojej ceny, ale "Zniszcz ten dziennik" oferował całkiem niezłą rozrywkę dla rozrzutnych. Powinno być podobnie.

Spirit Animals, Garth Nix, Sean Williams
Erdas to kraina harmonii. Połączenie między światami ludzi i zwierząt dokonuje się za sprawą więzi człowieka ze zwierzoduchem. Conor, Abeke, Meilin i Rollan są wybrańcami - mająten rzadki dar, ale łączy się z nim wielka odpowiedzialność...
cena: 34.99
wydawnictwo: Wilga
wrażenia nieempiryczne: Jedna z tych książek, w której dorosły czytelnik nie znajdzie nic dla siebie, ale młody i niewyrobiony może naprawdę wciągnąć się w wartką akcję i prosty język.