:::: MENU ::::

niedziela, 31 lipca 2016


The Girl and the Fox to prosta krótkometrażówka, nie wymagająca znajomości języka angielskiego. Opowiada starą jak świat historię o krzywdzie i zemście, czy może raczej - zaniechaniu zemsty. Pod akceptowalną muzyką i oryginalną, przyjemną dla oka kreską kryje się jednak coś znacznie więcej, coś czego nie znajduję w animacji od jakiegoś czasu.

To jest po prostu ładna bajka dla dzieci. Bez nawiązań, żeby dorosłym łatwiej było strawić króciutki seans. Bez przerysowanej, komiksowej przemocy. Bez zastanawiania się nad szarościami tego świata.

Taka prościutka, krótka historia, mogłaby stanowić część Dobranocki. Nie kryje się za The Girl and the Fox nic poza chęcią przekazania prostej prawdy i właśnie dlatego jest w moich oczach krótkometrażówką niezwykle udaną. Stawia sobie za cel bycie opowieścią z morałem dla młodziutkich odbiorców i w stu procentach owo zamierzenie realizuje.

2 komentarze:

 1. "Bajka dla dzieci" - nie wiem dlaczego, ale wiele osób (także twórców!) traktuje te słowa jak obelgę i gimnastykuje się żeby film, książka, czy jakakolwiek inna forma która wychodzi spod ich ręki, nawet jeśli w formie jest bajkokształtna (bajkopodobna?), była "podrasowana" do takiego stopnia, żeby nikt ich dzieła tym mianem z czystym sumieniem nie mógł określić. A przecież bajka ma bardzo konkretny i szczytny cel uczenia dzieci o tym co jest dobre, piękne i prawdziwe.

  Trochę jak z westernami - lubię Sergio Leone, lubię XXI-wieczne "antywesterny", ale chciałoby się powrócić na Dziki Zachód Johna Wayne'a gdzie nie wszyscy byli tak nieznośnie popaprani...

  Pozdrawiam!

  P.S.

  Jeśli smok zeżre ten komentarz to z góry oświadczam że w pełni smoczy czyn rozumiem, i smoka a priori rozgrzeszam, bo komentarz to zaiste dorodny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszych czasach - mam wrażenie - jest duże parcie na to, żeby wszystko było dla wszystkich. A jak coś jest dobre dla wszystkich, to nie jest doskonałe dla nikogo. ;)

   Usuń

Komentarze nie są moderowane, jednak jeżeli będą służyły sianiu nienawiści lub bezmyślnemu wklejaniu linków, mogą zostać zjedzone przez smoka.